Bouchněte šampáňo!

22. listopadu 2010 v 19:25 | Sibelinne |  Kouřové signály
Mám výročí!

21.11.2010, tedy včera, to bylo tři roky, co jsem upsala svou duši. Nikoliv ďáblu, ale serveru SASPI.cz.

Bohužel, už jsem dlouho žádný příspěvek nevložila, múzy si hrají na schovávanou, ale přesto je SASPI taková moje základna :)

Naučila jsem se tam jistému standardu. Netvrdím, že se vyrovnám profesionálům, nebo i některým kolegům amatérům, ale snad můžu říct, že jsem se od mých začátků tam o něco zlepšila.

Také jsem tam našla spoustu známých a kamarádů. Na loňský sraz na hradě Svojanov jenom tak nezapomenu. Byl to úžasný zážitek. Parta skvělých lidí, kytara, vodní dýmka, pozorování hvězd do tří ráno a středověký hrad. Co víc si přát? :)

No, dost výlevů. Snad abych vám SASPI trochu představila:

SASPI - Společenství Amatérských SPIsovatelů. Jedná se o literární server, kam mohou amatérští autoři vkládat své výtvory, které nechtějí schovávat na dně šuplíků.

Přestože jsem na žádném jiném literárním serveru aktivně nepůsobila, měla jsem možnost si některé prohlédnout a přečíst si několik příspěvků. Za sebe říkám, že i když má také své octomilky, SASPI považuju za nejlepší z nich.

SASPI poskytuje možnost vkládat příspěvky jak prozaické, tak básnické. Pozor, nejsou publikovány ihned. Nejdříve projdou redakcí (myslím, že kvalitní), která příspěvek okomentuje, ohodnotí a publikuje. Bohužel, redaktorů je na tolik příspěvků málo, takže publikace trochu váznou, ale pokud nejste nerváci, dá se to vydržet.

Poté, co je příspěvek publikován, mohou ho hodnotit ostatní registrovaní uživatelé, a to jak komentářem, tak známkou jako ve škole.

Některé komentáře bývají poněkud ostřejší. Bohužel, vševědům se nevyhnete asi nikde, ale některé vám můžou opravdu pomoci, a alespoň vidíte, co si o vašich dílech lidé myslí. Pokud jste z jiných serverů zvyklí na samé jedničkování a pochvaly od kamarádů, tady to nečekejte. Ne, že by se to nedělo vůbec, ale musíte být schopní přijmout i kritiku.

Spousta autorů to bohužel neumí, i když je jasné, že kritik měl pravdu. Musím říct, že obdivuju nervy redaktorů, kteří se neustále setkávají s naštvanými komentáři lidí, co si myslí, že pravopis je sprosté slovo nebo že jejich dílo je geniální, i když zřejmě nikdy nečetli ani reklamní leták.

Když ale trochu polevíte ze svého narcisismu, pochopíte, že kritika nemá za úkol zranit vaše ego, ale pomoci vám se zlepšit. Jistě, i já se občas nad komentářem naštvu, ale chápu, že někdo má prostě rád jiný styl nebo by se tématu chopil jinak. To už k tomu patří, nikdy se nezavděčíte všem.

Kromě publikování a hodnocení SASPI nabízí také forum, které se netýká jen literatury, chat a různé soutěže. Někdy jen zprostředkovaně, ale má i své Workshopy, kde máte daný termín a téma.

Další podobnou kratochvílí jsou rychlovky na foru. Na dané téma máte ale na rozdíl od workshopu jen 24 hodin.

Už asi třikrát se konal Vánoční rychlovkový maraton. Začíná kolem Štědrého dne a končí na Silvestra nebo Nový rok. Každý den o půlnoci se zadá nové téma. Někdy jsou to pěkné oříšky :D Ale jelikož se rychlovky nepublikují jako normální příspěvky (pokud se tak autor na vlastní nebezpečí nerozhodne), nejde o nějaká veledíla (co taky chcete stvořit za den), ale spíš o to se pobavit, překonat se a zjistit, co ve vás je. Doufám, že letos zase bude :)

No, to je asi tak všechno. Pokud rádi píšete a chcete znát názor ostatních, případně potkat podobně založené jedince, neváhejte a přidejte se.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tamča Tamča | 23. listopadu 2010 v 20:18 | Reagovat

No...to hej,niekedy dokážu ľudia prijať kritiku...no poznám veľa takých čo nie:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama