Hvězdy na zemi

2. listopadu 2010 v 20:22 | Sibelinne |  Zážitník
Tak jsem dneska byla po x letech na Dušičky na hřbitově a musím říct, že to byla opravdu nádhera. Na některých chodníčcích sice nebylo vidět na krok, takže jsme se s babčou párkrát málem přizabily (alespoň bychom to neměly daleko :D), ale stálo to za to.

Jakmile jsme přišly do první uličky, nestačily jsme zírat. Všude plno světýlek - velkých, malých, žlutých, červených i jiných, prostě krása. V té tmě vypadala opravdu jako hvězdy na zemi. A možná, že byla. Na obloze jich moc nesvítilo. Třeba se v tenhle jediný den v roce snesly hvězdy k nám dolů, aby posvítily duším, které přišli navštívit jejich blízcí.

Musím říct, že mě opravdu dojalo, že si tolik lidí přišlo zavzpomínat na rodinu a známé. V některých uličkách bylo plno a lidé si museli uhýbat.

Hroby byly, jako obvykle v tento den, ozdobené věnci a květinami, které ale v té tmě bohužel nebyly moc vidět. Možná se tam půjdeme podívat ještě zítra za světla.

Zašly jsme s babičkou k hrobu jejích rodičů, kde jsme zapálily svíčku a zavzpomínaly (já teda moc vzpomínek nemám, pradědu jsem neznala a prababička umřela, když jsem byla malá, ale nikdy nezapomenu, jak jsme spolu lovily smetákem natahovací myš pod gaučem :D). Potom jsme se šly kochat výzdobou a zastavovaly jsme se u hrobů známých nebo obdivovaly úplně cizí.

Opravdový zážitek byla návštěva spodní části hřbitova. Pohled ze schodů byl vážně úchvatný. Mezi hroby tam nejsou živé ploty jako nahoře, takže jsme měly výhled na opravdovou záplavu světel. V této spodní části jsem zažila hned dvě překvapení.

Překvapení číslo jedna: Když jsme zapalovaly svíčku na hrobu sousedovy mámy (který byl bohužel zarostlý trávou), najednou jsem viděla, jak bránou dovnitř proudí zástup lidí, nejspíš farníků, a každý z nich nesl svíčku. Jelikož lidi v té tmě nebyli moc vidět, vypadalo to, jako by se ta světýlka vznášela. Byl to opravdu krásný pohled.

Nejdřív se zástup zastavil u hrobu faráře, který kdysi v Losinách sloužil, v čele se současným farářem a mým kmotrem kostelníkem. Krátce něco zazpívali, a pak se rozešli ke hrobům svých blízkých, zatímco farář s kmotrem obcházeli některé hroby a modlili se nad nimi.

Překvapení číslo dvě: Skoro pokaždé, když jdu na hřbitov, už od doby, co jsem byla malá, chodím navštěvovat část, kde jsou hroby malých dětí. Je mi jich pokaždé moc líto a nevím, prostě mám pocit, že bych tam měla zajít.

Některé z těch dětí neměly ani měsíc. Asi nejstarší z těch, u kterých se dalo přečíst datum, byl tříletý chlapeček, který se prý uvařil, když při zabíjačce spadl do hrnce :(

I když už nejsem věřící (vlastně jsem asi nikdy doopravdy nebyla, prostě mi řekli, že je Bůh a já to brala jako něco, co prostě je), tak jsem se za ty děti... modlila?

Co mě překvapilo, bylo, že obvykle jenom málo udržované hrobečky byly dnes poměrně upravené a na každém z nich svítila alespoň jedna svíčka, což se nestalo už nevím kolik let.


Zkrátka dnešní návštěva hřbitova byla potěcha pro oči i duši. Je hezké vidět, že alespoň jeden den v roce si tolik lidí vzpomene. Dokonce i na několika velmi starých hrobech svítily svíčky.

A vůbec, navzdory názoru některých lidí, hřbitovy jsou pěkné místo (pokud jste tam tedy nedávno nepobřbili někoho blízkého). Vždycky mi přišly uklidňující a některé připomínají spíš parky.

Snad jediné, co mě na tom našem vždycky znepokojovalo, je kaple na pomezí mezi horní a spodní částí. Je taková pochmurná a nepřívětivá. Nic podezřelého na mě ale z ní ani odjinud nevyskočilo, takže snad pro jednou nevadilo, že jsem neuposlechla Glumovu radu a šla za světlíšky :)

Viva la vida!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 KayTee KayTee | 2. listopadu 2010 v 20:38 | Reagovat

Moc krásně napsané...taky jsem se dneska byla projít na jednom hřbitůvku, když jsem u něj vystoupila z autobusu. Mám moc ráda hřbitovy....a v dnešní den obzvlášť.

2 Bones1-Tamča Bones1-Tamča | 2. listopadu 2010 v 21:41 | Reagovat

Vy ste ,ale nieaké temné nezdá sa vám???
Mňa cintoríny desia....teda nie až zas tak veľa ,ale no....zas ich moc nemusím:-D
A KayTee ty taký anjelik:-DD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama