Internetová přátelství - skutečná nebo ne?

13. listopadu 2010 v 20:06 | Sibelinne |  Kouřové signály
Tuhle otázku si pokládám poměrně často.

Já osobně dost rozlišuju mezi kamarády a známými, a to nejen na internetu. Než někoho nazvu přítelem, nějakou dobu to trvá a nedělám to jen tak u někoho.

Bohužel, na spoustě stránek lidé za své přátele označují někoho, koho vůbec neznají, a to často jen proto, aby získali nějaké body nebo prostě dosáhli vysokého čísla.

Docela mě vytáčí, když mi přijde zpráva, že si mě chce růžovoučká dívčina, které by stačilo pár vteřin na to, aby podle profilu zjistila, že se mnou nemá nic společného, přidat do přátel. Takové kontakty (pokud už na to přidávaný přistoupí) si označení "přátelství" nezaslouží.

Jsou ale i jiné případy. Internet je plný chatů a sociálních sítí, máme služby tipu icq, qip a podobně. Touto cestou se dá narazit na různé lidi a občas zjistíte, že si s některými z nich opravdu rozumíte.

Potkala jsem takhle už spoustu lidí, se kterými jsem měla něco společného. Nejdřív jsem si s nimi psala na chatu a ty, se kterými jsem si měla nejvíc co říct, jsem si po čase přidala na icq.

Některá taková přátelství trvají pár týdnů, a pak vyšumí, ale s některými lidmi si píšu už měsíce nebo dokonce roky, a to třeba i denně.

Je jasné, že komunikace přes internet nemůže nahradit osobní setkání, ale i tak může o člověku leccos prozradit, například hudební styl, oblíbené seriály... a na tom se dá stavět. Po čase (při komunikaci častější než jednou za měsíc) si už s někým, s kým jste se začali bavit například o oblíbené knížce, píšete všechno možné. Jaký jste měli den, co se vám zrovna honí hlavou, o rodině atd.

S některými lidmi, které jsem poznala na internetu, jsem se už sešla osobně a můžu říct, že i když to v některých případech bylo trochu rozpačité, zatím jsem nebyla zklamaná (taky bych se nesešla jen tak s někým).

Jistě, když někoho po tom, co si nějakou dobu jen píšete, vidíte osobně, je to jiné, ale jakmile zabřednete do hovoru a navážete na obvyklá témata, někdy zjistíte, že je to jako byste se neviděli jenom dlouho a ne nikdy.

Můžeme tedy někoho, koho známe přes internet považovat za svého přítele? Myslím, že ano, ale tu hranici mezi pouhou známostí a opravdovým přátelstvím má asi každý nastavenou jinak.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Tamča Tamča | 13. listopadu 2010 v 20:15 | Reagovat

Zaujímavé...aj ja som už na tým pár krát rozmýšľala :-)

2 Nikita Nikita | Web | 13. listopadu 2010 v 20:28 | Reagovat

na internete som našla dve skutočné priateľky a preto na kamarátsva cezinternet verím a dokonca ich prežívam :)

3 Angelitos Angelitos | 13. listopadu 2010 v 20:34 | Reagovat

Já osobně se třeba strašně nerada scházím, ale fakt nepovažuju nikoho z netu za kamaráda, aniž bych ho znala osobně. Sešla jsem se s málo lidma tak po dvou letech psaní třeba, ale vždycky to bylo zatím v pohodě :).

4 Lada Lada | Web | 13. listopadu 2010 v 20:50 | Reagovat

Já se sešla zatím s 2 lidmi. No já... spíš mamka, ale jelikož u nás spali, tak i já...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama