... když koukám na Avatar

3. listopadu 2010 v 16:33 | Sibelinne |  Skřípu zubama
Je to pár týdnů, co jsem konečně viděla tolik opěvovaný i zavrhovaný film Avatar.

Nevím sice, proč kolem toho panovalo až takové šílenství, ale to se stává poměrně často a není výjimkou, že je přímo neúměrné kvalitě filmu (př. Twilight filmy).

I přesto, že nemám na zdi plno plakátů a nejsem členem žádné fanouškovské stránky, Avatar se mi líbil. Možná v něm bylo až trochu moc zvláštních efektů, ale budiž, přece jen se to odehrává na jiné planetě a svět Pandora byl pěkný. Mám ráda kombinaci fialové, modré a zelené, která tam byla často k vidění :)

To, kvůli čemu skřípu zubama, bylo chování lidí (teď nemyslím ty "kladné hrdiny"). Sice tohle konkrétně je smyšlený příběh (nebo že by nám NASA něco tajila? :D), ale přesně to můžeme každý den pozorovat tady na Zemi.

Nejdřív se sice snažili s "domorodci" domluvit, ale co po nich vlastně chtěli? Pro lidi to byl jenom pokus o přesun, aby mohli pokračovat v těžbě. Pro národ Na´Vi to byl požadavek, aby opustili něco víc než jenom domov. To místo pro ně hodně znamenalo. Byli s ním propojení.

A co udělali lidé, když Na´Vi odmítli? Prostě začali útočit, aby si vzali, co chtěli. Neohlíželi se na národ, který na tom území žil, na to, co pro ně znamená, na jejich kulturu, víru... Jediné, co je zajímalo, byl vlastní zisk.

A přesně tohle můžeme pozorovat i ve skutečnosti. Intolerance, hrabivost, násilí, touha přetvářet ostatní k vlastnímu obrazu, nepochopení a absence snahy o něj...

Samozřejmě, že ne všichni jsou špatní, ale pokaždé když vidím takový film, ať už se smyšleným dějem nebo podle skutečnosti, čtu nebo sleduju zprávy, je mi z lidstva opravdu zle. A i když bych si přála opak, nejsem natolik naivní, abych si myslela, že to někdy bude jinak. Člověk se změnit může, ale celé lidstvo...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama