Má oblíbená... knihovna

29. listopadu 2010 v 19:46 | Sibelinne |  Trocha kultury nikoho nezabije
Vybrat tu úplně nejoblíbenější knihu by pro mě byl úkol ne obtížný, ale zcela nemožný. Vydají totiž na malou knihovničku. Můžu alespoň uvést své oblíbené žánry, autory, a ty z množství oblíbených knih, na které si zrovna dokážu vzpomenout.

Mé oblíbené žánry jsou jednoznačně fantasy a něco, čemu na obálkách říkají "forenzní thriller" :) Občas ale zabrousím i do jiných vod. Někdy hodně jiných :D Dokonce mě jednou za čas můžete přistihnout i při čtení romantické četby (nepředstavujte si ale Rosamunde Pilcher nebo Danielle Steel).

Mou asi nejoblíbenější autorkou (i když konkurence je velká :)) je Kathy Reichs, která píše právě onen "forenzní thriller".

Možná jste si všimli jejího jména v úvodních titulcích k seriálu Sběratelé kostí. Je producentkou a konzultantkou. Hlavní postava seriálu se jmenuje stejně jako hrdinka jejích knih - Temperance Brennanová. Kromě jména a povolání však jde o dost odlišné osobnosti.

Seriálová Tempe je mladší hnědovláska, bezdětná, svobodná. Pracuje ve Washingtonu, má svůj tým "šprtů" a jejím parťákem je agent Booth z FBI. Je velice inteligentní, ale jejím problémem je empatie a mezilidské vztahy.

Naproti tomu knižní Tempe je blond, něco přes čtyřicet, bývalá alkoholička, která má dceru a manžela, se kterým už léta nežije. Pracuje střídavě v Charlotte v Severní Karolíně jako soudní znalkyně a profesorka na univerzitě a v Montrealu v Kanadě. V knihách sice vystupují i specialisté v jiných oborech, svůj vlastní tým ale nemá. Často pracuje s detektivem quebecké policie 
Ryanem, ale nejsou oficiální partneři.

Její knihy jsou něco jako detektivky s příměsí vědy. Jelikož je sama soudní antropoložka (stejně jako její hrdinka) a umí i skvěle psát, jsou její knihy tím pravým pro mlsné jazýčky knihomolů.

Fantasy knihy a autory už takhle obsáhle popisovat nebudu, jinak bych se upsala :) Jelikož je jich opravdu hodně (a to si určitě ani nevzpomenu na všechny), nebudu je řadit dle oblíbenosti.

J. K. Rowling - Ano, mám ráda příběhy o Harrym Potterovi, a to už asi od deseti, kdy se kolem toho ještě tolik nenadělalo :) Tenkrát jsem si jako spousta dalších přála, aby mi v jedenácti přišel dopis z Bradavic :D

Terry Pratchett - Zeměplocha. Skvělá fantasy sága plná humoru. V podstatě taková parodie na náš svět.

David Eddings - Všechny knížky, které jsem od něj četla, byly skvělé. Miluju čarodějku Polgaru a jejího otce Belgarata.

Robert Holdstock - Lavondyss, Fantom, Les mytág. Zajímavá a alespoň pro mě originální fantasy, odehrávající se v našem světě, ale z části tak nějak pokřiveném.

Christopher Paolini - Odkaz Dračích jezdců. Knížky skvělé (kdy už dopíše tu čtvrtou?!), film byl fuj. Tedy pro ty, kteří mají páru o tom, kolik toho vynechali a změnili.

C. S. Lewis - Letopisy Narnie. Přestože je to psané trochu moc dětsky (i když... bylo to pro děti :D), tak se mi knížky líbily.

Eoin Colfer - Děj se sice odehrává v našem světě, ale knihy se hemží leprikóny a permoníky. Hlavní hrdina je geniální chlapec Artemis Fowl.

Emily Roddaová - Deltora - Četla jsem snad prvních osm knížek, ostatní jsem nesehnala, ale líbily se mi. Jsou sice krátké, ale odpouštějme našim viníkům, že ano.

Hm, sci-fi... to mám raději spíš na obrazovce, ale Stopařův průvodce po galaxii od Douglase Adamse jedině knižně! I když o filmu stejně jako u Eragona asi platí, že kdo nezná knihy, toho rozdíl tolik nedráždí, takže to vidí jinak :D Maniodepresivní robot, výroba planet na zakázku, kapela hlasitá tak, že obecenstvo musí být na jiné planetě, nepravděpodobnostní pohon lodi, který z vás může udělat třeba gauč... Prostě skvělé. Hlavně nezapomínejte, kde máte ručník!

Trocha té romantiky... Jane Austenová. Moje nejoblíbenější z jejích knih je Pýcha a předsudek, ale i ostatní jsou dobré. Líbí se mi, že i když jsou romantické, není to přehnaně přeslazené. Je to takové nahlédnutí do její doby. Někdy se tehdejším zvyklostem musí člověk smát :D

Arthur Golden - Gejša. Velice zajímavá knížka. Opět pěkně nepřeslazená romantika a nejen to. Tradice, zvyky, krásná kimona, divadla, čajovny... Takový až jiný svět.

Nechybí ani kapka poezie - Charles Baudelaire. Mám radši Víno samotářovo (nejsem si jistá, jestli je to oficiální sbírka, nebo to takhle jenom někdo vydal, každopádně v knihovně to bylo pod tímto názvem) než Květy zla, i když tam často byly stejné básně, jen s lepším překladem.

A ještě jedna z dětství - Robinson Crusoe. Ta se mi vážně líbila.

Dále mám ráda díla několika svých kolegů ze SASPI (např. Ekyelky, Charlotte Cole, Annún a dalších), které se zatím knižního vydání nedočkaly, ale občas je to vážně škoda.

Tomu, kdo dočetl až sem, gratuluji :D Budu ráda, pokud jsem vás inspirovala k přečtení některého z těchto děl.

A těm, kteří nečtou, bych ráda vzkázala, že sice chápu, že někoho to prostě nebaví, ale zároveň je mi jich líto, protože se o něco úžasného ochuzují. Já bych bez knih nevydržela.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 onmybluemind onmybluemind | 29. listopadu 2010 v 19:58 | Reagovat

mám dost podobný názor na spoustu těch knih:-) . taky miluju pottera(a našla jsem ho ještě když tu byl víceméně neznámý), zeměplochu(parodie na náš svět-pěkně řečeno:-) ), paoliniho (měl by jí dopsat co nejdřív a film byl příšerný s tím se nedá nesouhlasit;-)) do artemise jsem se zamilovala po prvních několika stránkách a Letopisy narnie jsou vyloženě moje vášeň :-P
myslím, že to pojmu jako inspiraci a brzo navštívím knihovnu abych vyzkoušela některý z těch dalších titulů :-)

2 sibelinne sibelinne | Web | 29. listopadu 2010 v 20:18 | Reagovat

[1]:
To je super :) To budu ráda, když to někoho inspiruje.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama