Nuda v Brně? Dneska ne!

11. listopadu 2010 v 21:42 | Sibelinne |  Trocha kultury nikoho nezabije
No, dobře, přes den trochu nuda byla, ale tu jsem se snažila udolat drátkováním. Ovšem večer stál za to.

Poprvé, co jsem v Brně, jsem vyrazila za kulturou (po cestě jsem se pokochala nasvíceným Špilberkem :)), a to na filmový večer. Šlo o retrospektivu litevských animovaných filmů, které byly součástí Anifestu.

Jestli si myslíte, že animáky jsou nuda, pletete se. Bylo to velice zajímavé a u některých scén celá posluchárna vybuchovala smíchy.

Rozhodně nešlo o žádné disneyovky. Byl to průřez historií litevské animované tvorby od počátku dvacátého století až po současnost. Nejstarší film byl z roku 1913, tedy skoro sto let starý.

Šlo o různě dlouhé filmečky několika druhů: loutkové, kreslené, stínové, černobílé, barevné, němé, s hudbou i mluvené.

Většinu lidí asi při slovech "animovaný film" napadne pohádka. Jistě, pohádky tam byly, ale nejen ty. Našly se tam i filmy s tématikou mezilidských vztahů, psychologické nebo surrealistické.

Některé filmečky měly jen minutu, ale to jim rozhodně neuškodilo. Jeden z nich prý vznikl, když autor pracoval na jiném filmu, oficiálním, a strašně se nudil :D

Rozhodně nelituju, že jsem tam šla. Zadarmo jsem se skvěle pobavila a dokonce jedna z pořadatelek upekla i litevský koláč :D Takže pokud neujíždíte jenom na 3D, rozhodně se nemusíte podobným akcím vyhýbat. I když zrovna tohle jen tak neuvidíte, byla to poněkud unikátní událost.

Filmu zdar!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama