Od zrození k zániku za pět minut

6. prosince 2010 v 18:47 | Sibelinne |  Kouřové signály
Takový je osud prchavých melodií, které se jednou za čas vynoří bůhví odkud, a jsou tak nerozvážné, že se vylíhnou zrovna v mé hlavě.

Obvykle přicházejí v tu nejnevhodnější dobu.  Když sedím ve škole, čtu si, chystám se spát... Snažím se na něco soustředit, nebo naopak už "vypínám", když se najednou kdesi v hlavě ozve tiché zaťukání, a aniž by čekala na vyzvání, jedna z těch melodií se prodere do mého vědomí.

Ty křehké se v něm příliš dlouho neudrží. Jednou zazní, a pak se vypaří, aby se už nikdy neobjevily.

Jiné mají větší štěstí. Ty nejsilnější vydrží i déle než pět minut. K některým dokonce vznikne i pár slov. A to malé množství, velké jen asi jako jehla v pořádné kupě sena, si pamatuju i déle než pár dní.

Těch ztracených je mi líto. Některé jsou vážně dobré. Občas mě až překvapí, že něco takového vzniklo zrovna v mé hlavě. Ale můžu si vůbec připisovat jejich autorství? Možná, že ty, nad kterými opravdu přemýšlím, snažím se je rozvíjet a pamatovat si, jsou opravdu moje. Někdy mám ale pocit, zvláště u těch, co vznikají těsně před spaním, že jdou jaksi mimo mě, že na jejich tvorbě nemám podíl. Bohužel, to jsou ty, co mizí nejrychleji.

Je škoda, že neumím noty (kromě těch opravdu základních). Možná, kdyby se usadily v hlavě nějakého skladatele, měly by delší život a mohly by se líbit i někomu jinému. Jenže melodie není nákupní seznam, a bez znalosti not ji prostě nezapíšete.

No, třeba se ty záhadné puntíky, čárky a kolečka jednou naučím, a pak se zase objeví nějaký shluk tónů v době, kdy si je budu schopná zapamatovat a zapsat.

A kdo ví, možná, že některé melodie, když zjistily, že u mě nepochodí, chtěly tak moc být živé, že zalétly k vnitřnímu sluchu nějakého umělce, a přece jen se podívaly na svět. Přejme jim to.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tamča Tamča | 7. prosince 2010 v 19:06 | Reagovat

No to by som chcela vedieť čo ti to behá po hlave

2 Sibelinne Sibelinne | Web | 7. prosince 2010 v 20:22 | Reagovat

Nepochybně skřítci :-D A splašené tóny.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama