Originalita - ohrožený druh

26. prosince 2010 v 19:53 | Sibelinne |  Kouřové signály
Už pár dní se snažím vymyslet fantasy jména pro svět a místa v něm, ale ouha, ať zadám do Googlu jakékoliv, vždycky zjistím, že už stejné nebo velice podobné existuje. Někdy to jsou jen přezdívky, ale jindy třeba i název firmy nebo dokonce jiného světa.

Někdo může říct, že na vymyšlení pár názvů přece není nic těžkého, a za minutu z hlavy vysype fůru nápadů. Ale to já taky. Jenže nejde jen o to název vymyslet. Měl by taky sedět. A právě ve chvíli, kdy něco takového najdu, zjistím, že i když jsem si jistá, že to mám opravdu ze své hlavy, někdo už to vymyslel přede mnou.

A nejde jen o názvy a jména, ale třeba i o příběhy, šperky a spoustu dalších věcí, kterými se já osobně nezabývám. Když budete dobře hledat, nakonec zjistíte, že většinu toho, co jste považovali za své původní dílo, už někdo vytvořil.

Nabízí se otázka, jestli vůbec ještě lze být originální. Asi ano, ale je to hodně těžké. Dokonce i když zkusíte něco šokujícího, o čem jste přesvědčení, že je to naprosto jedinečné, můžete občas zjistit, že přece jen nejste první.

Občas si říkám, jestli by se dala spočítat pravděpodobnost, s jakou dva a více lidí, třeba i z opačných koutů světa, kteří se nikdy nesetkali, ani o sobě neslyšeli, napadne jedno a totéž slovo. Třeba už všechna slova a všechny příběhy byly vytvořeny, a prostě nějak poletují éterem. Čas od času se někomu usadí v hlavě, a pak pokračují dál.

Tohle zřejmě zůstane záhadou. Možná jde o jednu z neodstraněných chyb v Matrixu :)

Tak já zase půjdu, a budu se snažit alespoň o trochu originality.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama