Fanatici všech zemí, vyližte si prd*l

26. července 2011 v 17:17 | Sibelinne |  Skřípu zubama
Varování: tento článek obsahuje sprostá slova.

K napsání tohohle článku mě inspirovaly události v Norsku. Nebudu se o tom příliš rozepisovat, určitě víte, co mám na mysli. A jestli ne, tak buďte rádi. Musela jsem se včera zeptat známé, proč tam ten idiot vlastně střílel, protože jsem nikdy nevydržela zprávy dokoukat/dočíst až do konce. Jsem na tragédie hodně citlivá, mám totiž nepochopitelný zvyk snažit se vžívat do lidí, kteří je prožili. A i když to ani zdaleka není to samé, i tak je to pořádně hnusný pocit.

Říkala jsem si, jak by mi asi bylo, kdyby mi někdo přišel říct, že mi takhle někdo zabil dítě. Nebo třeba i víc než jedno. Dospěla jsem k názoru, že bych se nejspíš zhroutila a skončila v blázinci. Myslím, že i když to hrozně bolí, člověk se dokáže se smrtí blízkého vypořádat snadněji, pokud jde o nehodu nebo přírodní katastrofu, které nešlo zabránit, než když mu ho zabije nějaký kretén jenom proto, že mu přeskočilo.

Došlo mi, jak moc nenávidím fanatismus jakéhokoliv druhu, ať už jde o náboženství, politiku nebo správnost receptu na tiramisu. Fanatici totiž mají neoddiskutovatelně sklony k násilí a jinému nepříjemnému chování. Ono stačí být fanatickým fanouškem nějakého herce či interpreta. Určitě je nepotěší, když za nimi fanoušci lezou až do domu nebo je zastřelí jenom proto, že se chystali vzít si osobu, která se dotyčnému fanouškovi nelíbila.


Bohužel fanatici, obzvláště náboženští, svým konáním vrhají špatné světlo i na ty, kteří jsou slušní. Například islám. Spousta lidí vidí muslima a hned si ho škatulkuje do skupinky "teroristé". Jistě, islamistických teroristů je hodně, ale ne každý muslim je násilník. Navíc, když se podíváte blíž i na takové křesťany a další skupiny věřící v jejich boha, kteří jsou zase často škatulkováni jako "ti dobří", uvidíte, že i mezi nimi je spousta fanatiků, a konají stejná zvěrstva jako muslimové. Vemte si křížové výpravy, třeba tu dětskou. Teroristické útoky v Irsku. Vymývání mozků v sektách.

Samozřejmě existuje mnohem víc náboženství než tato dvě. Ať ukážete na jakékoliv, pochybuji, že se v každém nenašel alespoň jeden člověk, který zabíjel jenom proto, že někdo odmítal přistoupit na jeho víru.

Často přemýšlím nad tím, co lidi vede k takovým hrůznostem, jako jsou bombové útoky, šílená střelba, zplynování a další, zvlášť na nevinných lidech, kterých se to často vůbec netýká. Jak se může v někom probudit taková krutost? Je smutné, že žijeme ve světě, kde si lidé vynucují pozornost nebo projevují nesouhlas tak otřesnými způsoby. Bohužel asi nemáme moc šancí takovým věcem zabránit. Sejmuli jste Usámu? Najdou se jiní. Nezbývá než doufat, že si lidé uvědomí, že tím ničeho nedosáhnou. Jak ale pozoruji lidskou rasu, je to velmi chabá naděje. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Elemona Elemona | Web | 20. srpna 2011 v 0:37 | Reagovat

Bohužel vím, co máš na mysli tím Norskem... I když se asi do ostatních nedokážu tak dobře vcítit, jako ty, stejně je to děs a hrůza. :-(

Ono je to v tomhle směru těžké, i když jsou často lidi divní, většina by něčeho takového nebyla schopná, a pak se najde pár takových magorů, což pak může "házet stín" i na ostatní... Vlastně jak jsi také zmínila.

Nejhorší je, že nejde ničemu takovému jednoduše zabránit. Nikdy nikdo neví, komu kdy "rupne v bedně" a začne vyvádět kraviny. :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama