Pro krásu se musí trpět... už od plenek?

28. července 2011 v 14:33 | Sibelinne |  Skřípu zubama
Vzpomínáte ještě na případ matky, která kvůli soutěžím krásy píchala své osmileté dceři botox? A víte, že to není až tak výjimečné? Tedy, možná ten botox je už trochu přehnaný, myslím spíš to, že matky trápí své děti kvůli takovým soutěžím naprosto otřesným způsobem. Ne že by jim sekaly ruce, ale...

Narazila jsem jednou náhodou na článek o dětských soutěžích krásy a nejdřív jsem si myslela, že na přiložených obrázcích jsou panenky. Omyl, byly to malé holčičky. Článek pojednával o pořadu Toddlers and Tiaras (batolata a čelenky), kde ukazují právě přípravu a průběh takových soutěží. Viděla jsem několik videí a nevěřícně jsem na to koukala. Matky (alespoň většinou), které samy obvykle byly... no, řekněme nevalného vzhledu, si tam zřejmě kompenzovaly své mindráky na malých dcerách (ale viděla jsem i pár chlapců, i když to je spíš výjimka). Jak jinak vysvětlit následující:


Věřte nebo ne, některé ty děti opravdu ještě nosily plenky. Viděla jsem tam pobíhat holčičky s dudlíky v puse. A už takhle malé děti jsou jejich matky schopné trápit jen proto, aby byly krásné a vítězily.

Nepochopím, jak může někdo svou dejme tomu čtyřletou dceru namalovat jako dospělou ženu, oblékat ji někdy i do poměrně odvážných modelů, brát ji ke kosmetičce kvůli trhání chloupků a obočí, depilovat ji voskem, stříkat na ni umělé opálení, ničit jí vlasy tunami laku, barvit je, nasazovat umělé zuby... Tohle všechno jsem tam opravdu viděla.

Ty ženy musejí být vážně šílené, když tohle dělají vlastním dětem. Jsem ochotná uvěřit, že některé ty holčičky se při soutěžích i baví, ale bylo vidět, že ty přípravy nesnášejí. Některé z nich křičely, brečely, utíkaly pryč.

Znáte Eden Wood? Ne? Ale vždyť je to celebrita! Je jí šest let a má za sebou už pěknou řádku soutěží. A víte co? Má i vlastní manažerku a dokonce i panenku. Nevěříte?


Neměla bych nic proti soutěžím krásy, kdyby tam děti byly jen mírně upravené, ale vypadaly přirozeně. Připadá vám holčička na té fotce přirozeně? A víte, co se ty děti z takových soutěží naučí? Za prvé: odmlouvat. Malé děti okolo tří let už si začínají uvědomovat, že nechtějí dělat jen to, co jim někdo řekne a přijde na ně dětská vzdorovitost. Už tak je to někdy dost těžko zvladatelné. A co teprv, když kolem nich neustále někdo běhá, kupuje jim blýskavé šatičky a krásné botičky, když se na ně neustále soustředí pozornost okolí?

Za druhé: vzhled je priorita. Když už takhle v útlém věku je na ně kladen nátlak, aby vypadaly co nejlépe a jsou každou chvíli namalované, načesané s natuženými vlasy a chloupky si vytrhávají dřív než jim vůbec stačí narůst, pochybuju, že to na nich nezanechá tento dojem. Budou chtít být neustále dokonalé a když nebudou, začnou mít komplexy. A když se už od malička malují a ničí si celé tělo chemikáliemi, dokážete si představit, jak asi budou vypadat v pubertě? Jako trosky.

Nebudu přehánět a tvrdit, že tak dopadne každá z těch holčiček, ale může to skončit chozením po plastických chirurgiích nebo v horším případě třeba i drogami nebo sebevraždou. Co totiž může z takových holčiček vyrůst? Některé se možná v pozdějším věku vzepřou (což může vést i k velmi špatným vztahům k rodině) nebo se z nich stanou modelky, herečky apod. A v tomhle průmyslu je na vzhled kladen velký důraz.

Upřímně, divím se, že ty děti nechávají v péči jejich matek. Už jsem slyšela i o případech, kdy byly odebrány, ale moc jich nebylo. Nemějte mě za mrchu, já jsem zastáncem toho, aby děti žily pokud možno s rodiči, ale když jim tohle dělají? Možná odebrání je už moc (i když některé případy jsou opravdu extrémní), ale třeba nějaký dohled sociálky by nezaškodil. Ale nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby k tomu matky děti vůbec nevedly, jenže některé asi nikdy nepochopí, co svým dětem provádějí a dál si na nich budou léčit svoje ego.


Doplnění: Když nad tím tak přemýšlím, tak nevím, jestli by sociálka něco zmohla, ani jak to s ní funguje v Americe, kde mají tyhle soutěže živnou půdu. Spíš by je asi měli zrušit. Nebo alespoň zakázat některé procedury. Pořadatelé určitě vědí, co se těmi dětmi provádí, a když to dovolí, nejsou o nic menší šílenci než jejich rodiče.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Vejvalíza Vejvalíza | Web | 12. srpna 2011 v 12:37 | Reagovat

Jo, je to hrůza, už jsem to viděla, někde to nazývaj i jako týrání dětí... Je to příšernost a odporný, jak z nějakýhi špatnýho kýčovitýho filmu... Začínám bejt ráda, že jsem vypadala jak největší obrýlenej otrhanec

2 sibelinne sibelinne | 12. srpna 2011 v 17:20 | Reagovat

[1]: Spíš hororovýho filmu. Něco jako Stepfordské paničky.

3 Elemona Elemona | Web | 18. srpna 2011 v 21:21 | Reagovat

Tedy, to je něco, to jsem nikdy neviděla... No nevím, jestli je to zrovna týrání dětí, ale pokud se jim to nelíbí tak by je k tomu určitě nutit neměli... :-(

4 Avelion Avelion | Web | 21. srpna 2011 v 12:32 | Reagovat

tak si říkám, že jestli z některé z nich vyroste normální holka, tak to bude fakt zázrak. Ale spíš bych řekla, že se ponoří do pití a dalších závislostí jakmile trochu povyrostou a zmizí jim jejich panenkovská krása
Chudáci holky

5 Terka Terka | Web | 15. listopadu 2011 v 14:57 | Reagovat

příšerné. Já bych ty soutěže rovnou zrušila. A ty matky bych zavřela na psychiatrii. :-D
Ale teď konec srandy...Nechtěla bych být ani za zlatý prase jedna z těch holčiček. Jak tohle může někdo připustit, aby se z čtyřletých holčiček stávyly modelky a barbíny? Kolikrát sou ty dospělý strhaný. A děti? Opravdu se z toho asi v pubertě nějak zhroutí. :-!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama