Blicí pytlíky, prosím

28. září 2011 v 14:13 | Sibelinne |  Skřípu zubama
Občas mám při pohledu na dnešní společnost pocit, že je budu potřebovat. Kolikrát stačí, když si přečtu nebo zhlédnu zprávy a opravdu se mi udělá zle. Už ani nevím, kdy jsem naposledy viděla nějakou pozitivní zprávu (nepočítám mezi to videa roztomilých zvířátek). Všude samé násilí, hyenismus, tragické nehody, ekologické katastrofy, rasismus...

Mezi námi žijí opravdu hyeny. No, i když... proč urážet hyeny, že? Prostě lidé, kteří jsou morálně asi na úrovni bakterií. Každou chvíli slyšíme, jak někdo okradl staré důvěřivé lidi, kolikrát se třeba i vydávají za jejich příbuzné. Zmizení invalidního vozíku, ukopání bezdomovce... Nemám ve zvyku někomu přát něco zlého, ale těmhle bych přála, aby se jim jednou stalo to samé.

Dalším velkým problémem je rasismus, xenofobie a jiné formy netolerance, které mohou někdy přerůst až k fanatismu. O tom už jsem psala samostatný článek. Podívejte se třeba na protiromské protesty, nejen u nás, ale i jinde ve světě. Ale teď se tu o mém názoru na ně rozepisovat nebudu, alespoň zatím ne, nejspíš by to vydalo na celý článek. Další velké téma je náboženství. Kdyby zůstalo u henoteismu (uctívání jednoho boha, ale akceptování existence jiných), lidstvo by si ušetřilo spoustu zbytečného násilí.


A co takhle drogy? Myslím, že ty jsou hodně velkým problémem. Nejsem naivní, nebudu tady tvrdit, že drogy neexistovaly i dřív, ale určitě nebyly tak lehce k sehnání a vzhledem k jednoduššímu vybavení možná ani tak nebezpečné. Dnes je to bohužel jinak. A nejhorší na tom je, že s nimi začíná čím dál víc mladých lidí. Často proto, že to chtějí prostě vyzkoušet. Jenže někdy stačí málo a závislost je tu. Bohužel jsou i takoví lidé, co si schválně vyhlédnou například zdeptaného puberťáka a nabídnou mu "něco na uklidnění". Jenže ten puberťák pak bude chtít další dávku a další a už se z toho možná nikdy nedostane. Zničí si život, ale hlavně, že dealer má dalšího zákazníka.

Co mě na dnešní společnosti také hodně mrzí, je, že všechno je o penězích. Některým lidem na nich možná nezáleží tolik jako jiným, ale bohužel, úplně se tomu nevyhnete. I když nechcete o penězích přemýšlet, ostatní vás k tomu donutí. Třeba už jen při obyčejném nákupu. Všechno zdražuje, nemůžete si už dovolit to, co dřív. Lidé váhají i se založením rodiny, protože se bojí, že by dítě neměli jak zaopatřit. Peníze prostě hýbou světem. A spousta lidí udělá cokoiv, aby je získala, i za cenu přestoupení zákona či ztráty vlastní důstojnosti. A bohužel se jimi i hrozně plýtvá. Některé země i jednotlivci vynaloží jmění na zbytečné boje, úplatky apod., když by za ně přitom mohli nakoupit třeba léky pro země třetího světa.

Hodně se změnilo i chování lidí. Dobré mravy už téměř zmizely. Kdysi bylo běžné, že se ženy chovaly jako dámy a muži jako džentlemani. Bylo normální, když vám muž zdvořile políbil ruku, otevřel dveře, nabídl rámě či pomohl něco nést a že ženy nechodily oblečené tak, že to sotva zakrývalo to nejnutnější, nebyly příšerně zmalované, neopíjely se na večírcích a večer doma neobjímaly mísu. Asi by v dnešní době bylo divné, kdyby nám muži líbaly ruce a nejsem zase tak prudérní, abych považovala občasnou návštěvu diskotéky za největší hřích nebo vyžadovala nošení roláků, ale... řekněte, nebylo by to fajn, kdyby vám alespoň ty dveře někdo podržel častěji než jednou za rok?

V dřívějších dobách také bylo v některých společnostech zvykem, že se k sobě lidé chovali s úctou, poslouchali starší a zkušenější, nemluvili tolik sprostě... Jistě, vždy existovaly pomluvy, intriky, nenávist, závist a další, a i když se na sebe lidé usmívali, doma klidně toho druhého "zdrbli", ale alespoň na veřejnosti na sebe byli slušnější. Dnes je tomu jinak. Lidé si už neberou servítky a označují se těmi nejhoršími výrazy a provádějí si hrozné věci, aniž by se to snažili nějak skrývat. Starší lidé už nejsou ti moudřejší, ale "staré vykopávky", co ničemu nerozumí.

A pak je tu také touha po dokonalé kráse. Jistě, i ta se objevovala už v dřívějších dobách, ale dnes je to téměř posedlost. Co si budeme namlouvat, je to hlavně problém ženské části populace, i když už se to šíří i mezi muže. Firmy vyrábějící kosmetické serepetičky a módní giganti dnes vydělávají majlant. Plastičtí chirurgové jsou nové hvězdy. Lidé touží po dokonalém vzhledu a jsou schopni pro to udělat cokoliv. Bohužel, je to podobná situace jako s penězi. Vám na vzhledu záležet nemusí, ale lidem kolem vás ano. A kdo myslíte, že dostane spíš místo sekretářky? Mladá sexy dvacítka nebo čtyřicetiletá žena, co nevypadá jako z časopisu, ale má více zkušeností?

Převážně dívky už v mladém věku nemyslí pomalu na nic jiného než na nové šminky a hadříky a nejnovější diety. A bohužel se některé natolik zhlédnou v modelkách a herečkách, že to doženou až do extrému a onemocní. Přitom jsem nedávno viděla článek, kde byly fotky hvězd zbavených make-upu a věřte tomu nebo ne, vypadaly jako úplně normální "smrtelnice". Díky bohu, že už alespoň některé země zakázaly vyhublým modelkám vstupovat na mola.

No, a o tom, jak si ničíme planetu, jsem už taky psala samostatný článek.

Ale abych pořád jenom nekritizovala, budu chvíli taky chválit. Naštěstí se najdou i růže mezi trním. Existují i lidé, kteří jsou ochotní se trochu omezit a přispět na dobrou věc. Jsem ráda, že například některé známé osobnosti (tím ovšem nechci zazdít i "obyčejné" lidi, kteří pomáhají) posílají část svých výdělků na různé nadace nebo je samy zakládají. Nebo třeba pořádají velké koncerty a vzdají se nároku na honorář. A chválím také lidi, kterým není lhostejné, co se děje s přírodou a snaží se ji alespoň nějak ochránit a ty, kteří jsou schopní přijmout fakt, že lidé jiné barvy pleti jsou opravdu lidé.

No, pokud jste dočetli až sem, tak chválím i vás za svatou trpělivost a děkuji :)

UPDATE: Málem bych zapomněla na týrání zvířat. A vlastně jakékoliv týrání. Ale k tomu se už rozepisovat nebudu, protože žádný ten pytlík bohužel po ruce nemám.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 lieen.a lieen.a | 28. září 2011 v 14:21 | Reagovat

Skvěle napsáno. Mluvíš mi z duše. Já momentálně na každém kroku vidím nebo čtu neustále o rasismu. To je věčné téma, které se řeší a stejně nikdy nevyřeší.. :-?

Po těch všech tématech, co tu zmiňuješ to opravdu chce blicí pytlíky..

2 restless-girl restless-girl | Web | 28. září 2011 v 14:38 | Reagovat

Jednoznačně zatím nejlepší článek.
Nebereš na nikoho ohledy, prostě říkáš svůj názor a to se mi na tomhle článku líbí, i to jak je prudce pravdivej. A jo, taky by to chtělo ty pytlíky. Zejména, když jsem četla o náboženství a dokonalé kráse. :-!

3 restless-girl restless-girl | Web | 28. září 2011 v 14:38 | Reagovat

*tím nejlepším článkem jsem myslela jako že nejlepší článek k tématu týdne, jakej jsem dneska zatím četla.

4 Verú Verú | Web | 28. září 2011 v 14:39 | Reagovat

Tak ten nadpis se skvěle hodí. Když se koukáme třeba na zprávy v televizi, tak to je samý: neznámý mladík okradl stařenku apod. :( Je to opravdu hrozný, jak se dneska lidi chovají. :(

5 sibelinne sibelinne | Web | 28. září 2011 v 14:43 | Reagovat

[3]: Díky :)

6 Lilith Lilith | Web | 28. září 2011 v 14:45 | Reagovat

Nádherně napsané...
Konečně někdo, kdo to má v hlavě srovnané a nemyslí jen na sebe.
Snad bych jen dodala: falešný úsměv + přetvářka = dnešní společnost. Ale tvůj článek dokázal, že ještě exitujou lidi, který to maj v hlavě v pořádku. Fakt, fakt užasný.. x)

7 Lukky Lukky | Web | 28. září 2011 v 14:53 | Reagovat

Je to tak :(

8 sibelinne sibelinne | Web | 28. září 2011 v 14:56 | Reagovat

[6]: No, jestli to mám v hlavě v pořádku, o tom by se dalo debatovat :D Ale snad alespoň v některých částech hlavy ano. Díky.

9 Lilith Lilith | Web | 28. září 2011 v 15:00 | Reagovat

[8]: Tvůj článek dokazuje, že to tam v pořádku máš ;))

10 Dendomačiatko Dendomačiatko | Web | 28. září 2011 v 15:02 | Reagovat

Výborný článok, presne to si myslím aj ja. A aj ja by som tie ,,pytlíky" občas potrebovala.

11 Zoocy(Shaxe) Zoocy(Shaxe) | Web | 28. září 2011 v 15:43 | Reagovat

Nooo... to bolo silne napisanee... S niečim však nesúhlasim úplne.. S tým jak si písala o dávnejších dobách, že bolo lepšie keď sa ohováralo doma a nehovorilo sa na rovinu čo si myslíš... S týmto vôbec nesúhlasim, ale to je samozrejme jasné lebo každý má svoj názor, že? Inak všetko ostatné je bohužiaľ pravda... a čo sa týka rasizmu... To je nekonečná a večná téma... :( ... ale myslím si, že každý je z nás rasista.. Každý... lebo neverím, že tebe je jedno keď si okolo teba posadajú romovia..nie nie romovia lebo to sú tí normálni, ale degeši a pozerajú ti na sluchátka, ktoré máš v ušiach a čakajú kedy ti to ukradnú... To je proste.... rasizmus... čo dodať... Ale je rozdiel vśetkých hádzať do jedného vreca alebo len tých, ktorým niet pomoci.. Môj názor... a zachvilu ti asi budem spamovať :D..takže tak :) Každý z nás je rasista ... len záleží od neho do akej miery.

12 sibelinne sibelinne | Web | 28. září 2011 v 16:04 | Reagovat

[11]: No, o těch Romech: pravda, že se v jejich společnosti necítím nejlíp, ale vždycky si uvědomím, že nemusí být každý z nich špatný. Bohužel, určitě to, co se o nich říká, není všechno jenom pomluva. A utváří je určitě z části i společnost. Ono když si o vás skoro všichni myslí, že jste špatní, tak si asi řeknete, že stejně nemá cenu se snažit nebýt takový.

A jinak si nemyslím, že je dobře se na veřejnosti přetvařovat, ale zase radši, když ti člověk řekne, co si o tobě myslí, pomocí slušných výrazů jako dřív, než když ti dneska řekne, že jsi kráva, vůl nebo něco horšího před plnou místností lidí a třeba se ani nenamáhá to nějak rozvést. Tak to myslím.

13 Elemona Elemona | Web | 2. října 2011 v 9:32 | Reagovat

Hezký článek :-) Určitě obsáhlejší než ten můj a hezky se čte. ;-)

Co se týče "blicích pytlíků", já je nepoužívám, neboť jsem do určité míry flegmatička a na zprávy ne vždycky koukám. Mimochodem, přijde mi, že se tam (hlavně např. v části krimi) opakuje stále stejný scénář. Stále mají ty zprávy podobný negativní obsah: krádeže, vraždy, únosy, pohřešování, úplatky, podvody, ...

Ne že by mi to bylo úplně lhostejné, to ne, ale bohužel s tím jaksi asi nic neudělám, a když to nemůžu napravit, proč si špatnými myšlenkami kazit večer, že? :-(

P.S. Ten nový podzimní design máš hezký! ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama