Maska neznamená vždy karneval

9. prosince 2011 v 21:12 | Sibelinne |  Kouřové signály
Benátky, konec patnáctého století. Na rohu spolu právě laškují šašek a dáma. Za několik minut se vzdálí, aby spolu strávili noc. Mladý šlechtic ráno nebude mít ani ponětí o tom, že jeho spolunocležnice byla obyčejná služka a naopak. Ale co na tom záleží? Je přece karneval a vše je dovoleno.Kdo by neznal proslulý benátský karneval a jeho masky? Přísloví praví: ,,Pod maskou se král stává žebrákem a žebrák králem". Ano, dříve masky znamenaly na několik dnů v roce smazání sociálních rozdílů. Lidé se mohli stát čím chtěli a dělat, co se jim zamanulo.

Nošení masek ale nepatří jen do Itálie několik století nazpět. Ať už doslova či v přeneseném významu nosí lidé masky od nepaměti. Nosíme je i dnes, a to všichni, snad s výjimkou nejmenších dětí, které ještě nejsou přetvářky schopné. Ale už ty starší si začínají nasazovat ,,masky" podle potřeby. Doma jsou to hodné děti, co si dělají úkoly hned po příchodu ze školy, ale sotva vytáhnou paty, jdou házet kameny po toulavých kočkách. Možná se vám to zdá trochu přehnané, ale netvrďte mi, že jste o žádném podobném případu neslyšeli.


Co jsem tím hlavně chtěla říct, je že každý z nás má více tváří. Ať už si to přizná nebo ne. Copak vy se nechováte jinak, když jste s kamarády než na návštěvě u babičky? Střídání masek není nevyhnutelně špatné. Nemusí jít vždy o ,,hnusnou přetvářku". Spíš bych řekla, že jde o adaptování na nastalé podmínky.

Ani se nepokusím tvrdit, že já jsem se nikdy neptřetvařovala. Někdy je to prostě lepší, i když většinou dávám přednost upřímnosti. Mám na mysli třeba rozdávání vánočních dárků. Nevím, jestli jsem někdy dostala něco, co jsem vyloženě nechtěla nebo se mi to nelíbilo, ale raději se budu tvářit, jako že je to aspoň ,,celkem fajn" než abych byla stoprocentně upřímná a řekla někomu, že to mohl vybrat jenom úplný blb a ať si to strčí někam. A samozřejmě jde i o jiné věci než vánoční dárky. Někdy se prostě nemůžu chovat tak, jak bych chtěla, protože pak bych skončila na psychiatrii :D Tím ale zase nechci říct, že nasazování masek není nikdy špatné. Člověk by měl umět rozpoznat, kdy je lepší být upřímný a kdy na chvíli ustoupit.

A nejde jen o chvilkové přetvařování. Každý z nás má určitě víc... no, asi ne zrovna osobností, možná spíš vrstev. Shrekovo přirovnání zlobrů k cibuli se mi docela líbí. Nejen zlobři, ale i lidé mají vrstvy. A občas prostě jedna z nich převládá.

Problém s maskami nastává, když někdo už neví, co je maska a co jeho pravé ,,já". Vzpomněla jsem si teď na Eddingsovu postavu prince Kheldara alias Silka, o kterém jsem psala v některém z minulých článků. Tak dlouho střídal převleky a jména, až už sám nedokázal pořádně říct, co z toho je doopravdy on.

Někdy se lidé bojí svou masku odložit. Například týraný člověk se může neustále tvářit, že je vše v pořádku, ať už si namlouvá, že to tak je, či ze strachu, že mu bude jinak ještě víc ublíženo. Bohužel, v takovém případě může mít smůlu na vnímavost okolí a nikdy se z toho nevymanit.

Jedny z nejhorších jsou případy tzv. vlků v rouše beránčím. Politik, co se tváří, jako že mu na lidech hrozně záleží, ale jakmile je po volbách, odloží masku ,,hodného pána, co je tu pro vás" a s posměškem si jde vybírat, jestli letos v létě pojede na Barbados nebo Seychely. Hodný soused, co vám nosí nákupy, protože vás už bolí nohy a nakonec se z něj vyklube sériový vrah. Vysoce postavený duchovní, který má sloužit jako vzor a opora, znásilňující malé chlapce.

Ptám se sama sebe i vás: známe naši pravou tvář? Víme ještě, co je maska a co jsme opravdu my? A je to vlastně tak důležité, když nám okolnosti ne vždy dovolí se chovat tak, jak bychom chtěli?
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 kapriolls kapriolls | Web | 9. prosince 2011 v 21:20 | Reagovat

:-!  ???  [:tired:]  O_O  :-(  ;-)  :-D  :-)

2 sibelinne sibelinne | Web | 9. prosince 2011 v 21:29 | Reagovat

[1]: Nehodící se škrtněte? :)

3 X Y X Y | Web | 9. prosince 2011 v 21:33 | Reagovat

Hezký článek, v podstatě s tebou sohlasím. Taky si myslím, že není dobré být za každou cenu upřímný a mám docela i alergii na lidi, co o sobě tvrdí, že "já se nikdy nepřetvařuju" atd :]

4 Lily Avril Lily Avril | Web | 12. prosince 2011 v 22:19 | Reagovat

Ahojky máš moc hezký blog. Rozjíždím nový blog o Avril Lavigne pokud bys měla zájem tak se ke mě koukni a zanech komentík díky moc :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama