Na česko-litevskou notu

7. prosince 2011 v 22:21 | Sibelinne |  Zážitník
Dnes byl opravdu takový česko-litevsko-hudební den. Do Brna totiž dorazila skupina Litevců - folklorní soubor VISI a litevský velvyslanec Aurimas Taurantas. Přijeli kvůli zahájení výstavy k příležitosti 20. výročí navázání diplomatických vztahů s Litvou. Jelikož se učím litevsky, docela mě to zaujalo.

Nejdřív jsem šla brzy odpoledne na ,,Svoboďák", kde měla skupina VISI první vystoupení. Bohužel začali později a já jsem ještě musela do školy, takže jsem stihla jenom asi patnáct minut. Dvanáct členů skupiny bylo oblečeno v litevských krojích a zpívali tradiční písně od dob předkřesťanských přes středověk po 19. století. Potom část z nich začala hrát na tradiční hudební nástroje a ostatní šli mezi lidi, vytáhli si je z chumlu a začali s nimi tancovat. Naštěstí jsem se včas vypařila :D

Později odpoledne jsem šla do knihovny, kde se konala vernisáž oné výstavy. I tam se objevila skupina VISI, tentokrát už bez krojů, a zazpívali dalších pár písní. Potom začaly oficiality. Nejdřív mluvil velvyslanec Litvy, pak snad náš proděkan, zástupce vydavatelství, co nám věnovalo sérii knih o Litvě, náš vedoucí Ústavu jazykovědy a baltistiky, ředitelka knihovny. No, prostě spousta proslovů. Ještě, že tam byl tlumočník, jelikož po třech semestrech litevštiny opravdu rodilým mluvčím ještě nerozumím. Zvlášť, když mluví rychle a používají úplně jinou slovní zásobu, než jakou jsem si tloukla do hlavy.


Ale přesto, že to bylo dlouhé, ani jsem se moc nenudila. Přišlo mi to zajímavé. Kolikrát za život máte příležitost vidět velvyslance? Neslo se to v duchu přátelské atmosféry, takže to bylo celkem fajn.

Při slavnostním předání oné série knih se podepisovaly asi nějaké předávací listiny, co se potom rámovaly. Když se předávala pera, všichni jsme si vzpomněli na jistou událost, asi víte jakou :) A jelikož je náš vedoucí ústavu vtipálek, po podpisu předstíral, že si pero dává do kapsy :D Naštěstí ho ale vrátil.

Potom oficiality skončily a my jsme mohli listovat předanými knihami, prohlížet si panely s texty a fotografiemi nebo ochutnat litevské speciality. Výstava ještě nějakou dobu v knihovně FF MU zůstane, takže pokud vás to alespoň trochu zajímá, přijďte se podívat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama