...když za ideál krásy slouží kostra potažená kůží

4. ledna 2012 v 21:03 | Sibelinne |  Skřípu zubama
K napsání tohoto článku mě inspirovalo to, že už mě docela vytáčí, jak na mě odevšad vyskakují články a reklamy související s hubnutím. Všimli jste si toho? Kolik se toho na nás valí? Denně narazím na x článků nabízejících rady a ,,zaručené" recepty na zhubnutí, vytvarování nebo udržení štíhlé postavy. Napadá mě: to je to, sakra, opravdu tak důležité? Proč kolem toho lidi tak nadělají?


Ať už si to připustíme nebo ne, žijeme v době, která boubelkám příliš nepřeje. Jako ideál krásy nám jsou podsouvány modelky a herečky, které jsou téměř vždy hubené (ačkoliv existují i modelky plnějších tvarů, viz Mia Tyler a naštěstí už některé módní domy nepouštějí na mola ty, které jsou příliš vyhublé). Bohužel si je spousta dívek a žen bere za své vzory. Už ale nevidí, že je často líčí a oblékají profesionálové a jejich fotky bývají někdy i dost upravené a že se doma u televize od ,,obyčejných smrtelnic" zase tolik neliší.


Říkám si, co je to proboha za společnost, kde si plnoštíhlé ženy (i muži, ale řekla bych, že chlapi svou postavu tolik neřeší) připadají jako ošklivky? Taky jsem si tak připadala, jelikož já tělo modelky rozhodně nemám (ale velryba taky nejsem :)), ale pak jsem se naučila svou postavu akceptovat. Ne úplně, občas, když mám den blbec, si taky říkám, že jsem tlustá a hnusná :), ale když ,,vystřízlivím", uvědomím si, že nemá cenu se s tím nervovat. Jistě, chtěla bych být o něco štíhlejší a když náhodou nějaké kilo zhubnu, tak mě to potěší, ale nedržím drastické diety a nesportuju, dokud nepadnu. Ráda se projdu pěšky, klidně i pár hodin, ale nehodlám dřít od rána do večera, jenom abych zhubla nějaké to deko.

Bohužel, ženám, které nedokáží svou postavu přijmout, se ani moc nedivím. Jsou, některé už od mala, utvrzovány v tom, že když nebudou štíhlé, tak nemohou být považovány za hezké, nebudou se nikomu líbit a nikdo je nebude mít rád. Jistě, štíhlost má své výhody, minimálně v oblasti zdraví, ale takové ženy pak občas ve snaze dohnat svůj ideál se zdravím hazardují, když začnou držet diety nebo přímo hladovky, polikat tuny prášků a přehánět to se sportem. Touha přiblížit se modelkám může přerůst až v některou z poruch příjmu potravy. A pak to může skončit takhle:Co myslíte, že je hezčí? Nepochybně existují muži, kteří raději budou chodit s boubelkou, než holkou, které můžou pouhým pohledem spočítat žebra, ale řekla bych, že i většina těch, co mají rádi partnerky štíhlé, by raději zvolila ,,odraz" než dívku stojící před zrcadlem.

Tenhle obrázek mi připomněl písničku Hvězdář od kapely UDG a zvláště pak klip:


Smutné, že? Já sice nikdy poruchu příjmu potravy neměla a ani neznám osobně nikoho, kdo ji měl (jen jsem si s jednou holkou kdysi psala), ale vím, že já bych tak rozhodně skončit nechtěla a dost by mě ničilo, kdyby podobnou nemocí trpěl někdo, koho znám, a já bych nevěděla, jak mu pomoct.

Nebudu vám říkat, abyste se vykašlaly na komplexy a měly se rády takové, jaké jste. Samozřejmě bych vám to přála, ale vím, jak jsou někteří lidé na takové věty alergičtí. Takže vás jen poprosím, nepřehánějte to. Nechcete přece takhle dopadnout.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 _Rk_TyNa_ _Rk_TyNa_ | Web | 11. ledna 2012 v 11:21 | Reagovat

Souhlasím s tebou. Já osobně mám celkem normální štíhlou postavu, ale jsem ráda za každé kilo co mi přibude. Znám pár holek, co jsou tak hubené, že mám strach, že si zlomí ruku jen když foukne vítr, ale naštěstí každá z nich mi řekne, že nechcou být tak hubené a snaží se jíst a jíst. jenže přibrat taky není zas tak snadné.. Skvělý článek :)

2 sibelinne sibelinne | Web | 11. ledna 2012 v 20:07 | Reagovat

[1]: Jak pro koho :D Mně se třeba přibírá jaksi samo. Někdo zas může sníst tuny čokolády a nic, no. Jinak dík. Jsem ráda, že první komentář není spam.

3 Terka Terka | 28. ledna 2012 v 19:44 | Reagovat

[1]: Úplně s tebou souhlasím. Já jim co můžu, ale nechce to přibírat... :D Možná je to ale i tím, že dost sportuju, tak to co sním, za chvíli zase vypotím. :-D

4 Elemona Elemona | Web | 7. února 2012 v 13:07 | Reagovat

Pěkný článek :) Já to mám zase tak, že jsem celkem při těle (80 kg, často se tomu lidé diví, když na mě pohlédnou). Nejsem totiž tlustá do obličeje, ale na jiných partiích, bohužel na jiných, než bych sama chtěla... :(
Snažím se držet váhu někde mezi 75 a 80 kg, protože když zas zhubnu moc, zhubnu i třeba do obličeje a pak slýchávám jak jsem hubená... :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama