Hommo sapiens? To sotva

25. června 2012 v 17:13 | Sibelinne |  Kouřové signály
Už děti na prvním stupni základky se učí, že hommo sapiens znamená člověk moudrý. Někdy (no dobře, vlastně docela často) ale uvažuju nad tím, jestli je to správné označení. Těžko najít druh, který tolik ničí a ubližuje, tolik se snaží přetvořit vše k obrazu svému a často nebere ohledy na zbytek světa. A když se mu to nedaří, tak prská. V tom lepším případě. Člověk drancuje přírodu, přetváří ji, někdy k nepoznání, jen aby z ní vyždímal, co se mu hodí, ale bohužel až příliš často se stává, že zapomíná vynaložit také nějaké úsilí na to, aby po sobě zakryl stopy, aby jí vrátil, co se dá a umožnil jí, aby se vzpamatovala. A také často zapomíná, že některé zdroje nejsou nevyčerpatelné. Je tohle snad moudré?

Co je ale ještě horší, lidský druh ubližuje také sám sobě. Někdy o ,,vyvrhelích" říkáme, že jsou to zvířata. To je ale dost špatné přirovnání. Zvířata bojují a zabíjejí buď proto, že mají hlad, aby se mohla spářit a zajistit tak pokračování druhu, nebo aby ochránila mláďata. Člověk je schopen zabít, protože mu někdo nechtěl dát cigaretu. Myslíte, že přeháním? Ale kdepak, takové případy se jistě najdou. Někdy lidé skutečně ubližují z naprosto banálních důvodů. Je snad to, že má někdo odlišný názor, jinou barvu pleti nebo vyznání, důvod zabíjet? Nebo to, že je třeba jen jiné národnosti? I kdyby na tom záleželo, těžko přece ovlivníme, kde a komu se narodíme.

Dost často je mi z lidstva na blití. Už skoro ani nemám odvahu koukat na večerní zprávy. Většinu jich tvoří reportáže o smrtelných nebo hodně vážných nehodách, zkorumpovaných a neschopných politicích a bohužel i nepochopitelné krutosti.

Viděla jsem dnes dokument o druhé světové, a přestože jsem jich už viděla nepočítaně, i tentokrát jsem jen seděla div ne s vyvalenou pusou a nechápala, jak si tohle lidé mohli dělat. Jak může být někdo tak krutý k jiné lidské bytosti? Tváře lidí, vyhublých na kost, byly opravdu děsivé. Stejně jako hřib po výbuchu bomby v Hirošimě. Jsem strašně, strašně ráda, že jsem tuhle válku nezažila.

A víte, co ještě je hrozné? Že někdy stačí jeden člověk, jenom jeden, aby tohle všechno rozpoutal. Někomu prostě hrábne, zatouží po moci, území, pomstě, nebo se mu prostě nelíbí něco, co je jiné, a protože má dar výřečnosti a silné charisma, dokáže na svou stranu strhnout neuvěřitelné množství lidí a zdůvodnit před nimi všechno jím páchané zlo a ještě to vydávat za jediné správné řešení/boží vnuknutí/povinnost atd. A ti, kteří neposlechnou... buď jsou k poslušnosti přinuceni nebo odstraněni.

Naštěstí se snad v každé době najde někdo, kdo bojuje proti takovýmto tyranům nebo i ,,menšímu" zlu. Najdou se takoví, kteří brání nejen přírodu, ale i tvory v ní žijící. Otázka ale zní: bude to stačit?
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Elemona Elemona | Web | 29. června 2012 v 23:46 | Reagovat

Souhlasím s tebou... Problém je, jak to změnit? Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme proti tomu "bojovat", můžeme sesadit vládu... Ale podstatu lidského myšlení bohužel jen tak asi nezměníme... Lidé budou stále chamtiví a necitelní (někteří, ale bohužel většina), budou si hrabat pro sebe a kašlat na ostatní. Jen by mě zajímalo, proč se mezi lidmi najde jen zlomek těch, kteří jsou opravdu moudří, jako ty (nebo snad i já)...
:-(

2 Pačula Pačula | 8. srpna 2012 v 16:33 | Reagovat

Výstižně napsáno, a plně souhlasím..bohužel nevím a taky vím jak s toho ven..

3 Angel Darkwood Angel Darkwood | Web | 13. srpna 2012 v 1:00 | Reagovat

Porto mám obecně raději zvířata než lidi. To přirovnání mi taky někdy přijde zcestné.
Ano, buďme rádi, že jsme nezažili tuhle válku nebo jinou a přejme si, abychom nikdy zažít nemuseli. Je opravdu až neuvěřitelné, co dokáže jeden člověk, manipulace je holt svině a jedinci se pak těžko brání (ti, kteří nepodlehnou). Zvláštní je, že naopak se to ještě nikomu nepovedlo - oslovit tolik lidí za dobrým účelem.
Můžeme jen doufat, že to částečně stačit bude a lidstvo jednou najde rozum, i když to nejspíš už bude pozdě.

4 Aja Aja | E-mail | 31. ledna 2013 v 2:11 | Reagovat

Souhlasím! A věřím,že takových lidí jako jste Vy bude víc a víc!Lidstvo snad nemůže vymřít na svoji krutost,když nám byl dán dar citu a moudrosti...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama