Kouzlo vnitrobloků

15. června 2012 v 21:17 | Sibelinne |  Kouřové signály
Pro ty z vás, kteří nebydlí/nestudují/nepracují ve městě, vnitrobloky jsou ty prostory obklopené domy. Mohou v nich být parkoviště, hřiště, zahrady nebo třeba venkovní posezení restaurací. Pobývám ve městě teprve dva roky, od té doby, co jsem začala studovat, a vnitrobloky jsem si oblíbila. Jsou to takové oázy zeleně a máte-li štěstí, i klidu.

Když jsem bydlela na minulém privátu, žádný vnitroblok tam nebyl, prostě jenom další barák přes ulici a z kuchyně výhled na jakousi zeď. Na úplně prvním bytě jsme měly výhled do zahrad a dokonce tam byl myslím i přístup z domu. Jenom škoda, že jsem tam nikdy nešla. Teď bydlím zase jinde a tady máme výhled ještě hezčí. Co mě ale hodně mrzí je, že nemůžeme dolů na zahradu. Párkrát jsem tam někoho viděla, ale nevím, kde vzali klíče a kdo se o ni stará, každopádně tam někdo na jaře zryl záhonky a vysázel kytky. Je to vážně hezké, když můžete alespoň z okna koukat na květiny a stromy.

Včera jsem tak chvíli stála u otevřeného okna, koukala do vnitrobloku a přemýšlela. Je to tam takový svět sám pro sebe. Na druhé straně, za domy, cinkají tramvaje a hučí auta, ale toho kousku přírody jako by se to netýkalo. Je tam klid, čistější vzduch... Vrátila jsem se do pokoje, ale natolik se mi líbilo se koukat z okna ven, že jsem si nakonec vzala mikinu, horký čaj a sedla si na parapet toho otevřeného okna.

Bylo tam opravdu krásně. Smrákalo se, postupně se rozsvěcela světla za okny. Dokonce pak začala bouřka, tak jsem tam seděla, poslouchala, jak prší, pozorovala blesky a vdechovala vůni nějakého rozkvetlého stromu, kterou sem tam přinesl vítr mně přímo do nosu. Vykláněla jsem se ven a zjistila, co všechno roste dole, kam běžně nevidím a zjistila jsem, že tam a tam mají balkon, támhle je sušák na prádlo, jeden ze sousedních domů nemá úplnou střechu... Koukala jsem, jak mají lidé zařízené skromné balkonky, jak jsou upravené sousední zahrádky, přemýšlela jsem, kdo tam asi má přístup a kdo ne. Jeden z domů má z vnitřní strany dřevěná okna a spolu s barvou fasády to večer, když se za nimi rozsvítilo, to působilo tak zvláštně domácky.

Asi jsem tak trochu voayer, ale baví mě koukat lidem do oken. Ne, opravdu mě nezajímají jejich ložnice. Vlastně mi ani nevadí, když je okno zakryté záclonami a jsou vidět třeba jenom siluety. Vždycky si říkám, co jsou asi lidé, kteří tam bydlí, zač. Jsou to taky studenti nebo tam bydlí dlouhodobě? Jsou sami nebo mají rodinu? Přistěhovali se nedávno nebo tam jejich rodina žije už po generace? Jak to tam asi vypadá? Jaký mají vkus? Líbilo by se tam mně? Líbí se tam jim? Nebo už se nemůžou dočkat, až vypadnou?

A co vy, kteří bydlíte ve městě? Máte rádi vnitrobloky? Jaký máte výhled z okna? Líbí se vám, nebo už ho ani nevnímáte?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Elemona Elemona | Web | 1. července 2012 v 0:32 | Reagovat

Já sice bydlím jen v malém městě, ale do většího dojíždím do školy... U nás doma je výhled nic světoborného. Buď vidíme z okna stromy, nebo další paneláky, nebo odlehlou část města, která vypadá celkem fajn, ale je z velké části zakrytá panelákem.
V mém "studijním" městě sice vnitrobloky jsou, ale viděla jsem je spíš jako parkoviště, nebo jako "nádvoří" u nějakých firem (takže taky vlastně parkoviště). Takové, jako popisuješ ty, tu bohužel nemáme... A přitom by to bylo tak super! :-)

2 Lucka Lucka | Web | 13. července 2012 v 12:33 | Reagovat

Ty bloky jsou super, je to teď moderní u větších novostaveb, že mají svou záhradu obklopenou právě onou stavbou. Aspoň se na to lépe kouká z balkonu, než čučet přímo na tramvaje.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama